1. Pierwsza wizyta w gabinecie:
Jeśli wybierasz się na pierwszą wizytę nie musisz martwić się o wcześniejsze przygotowanie, wystarczy staranne umycie zębów. Pierwsza wizyta polega na wstępnym badaniu, w trakcie którego planowane jest dalsze leczenie.
Jeśli posiadasz dokumentację medyczną i zdjęcia wykonywane w innych gabinetach stomatologicznych, zabierz je ze sobą.
2. Pierwsza wizyta dziecka:
Pierwsza wizyta malucha u dentysty powinna odbyć się zaraz po pojawianiu się pierwszych zębów mlecznych, aby stomatolog mógł ocenić rozwój uzębienia. Podczas takiej wizyty dziecko zapoznaje się z gabinetem, wykonywane jest badanie stomatologiczne, ewentualnie zabiegi profilaktyczne.
Wizyty kontrolne należy przeprowadzać co 4 miesiące.
Rodzic powinien przygotować małego pacjenta opowiadając mu o tym, co się wydarzy w gabinecie stomatologicznym używając zrozumiałych słów oraz unikając negatywnych wyrazów, jak: ból, zastrzyk, robak
Co robić kiedy boli ząb?
Ból uznawany jest za sygnał alarmowy niezależnie od miejsca występowania w organizmie. Niestety ból zębów ma do siebie to, że sam nie ustąpi. Nie warto odkładać wizyty u stomatologa.
Jeżeli ból jest uporczywy nasi lekarze przyjmą Państwa jeszcze tego samego dnia.
3. Jak długo będzie trwało leczenie kanałowe?
Przy leczeniu kanałowym ciężko jest określić dokładny czas leczenia; wszystko zależy od problemu, jaki mamy z zębem. Może się okazać, że wystarczy już jedna wizyta w gabinecie stomatologicznym, ale również może okazać się, że niezbędnych jest kilka wizyt.
4. Czy leczenie kanałowe jest bolesne?
Nie. Znieczulenie w formie delikatnego zastrzyku daje szybki i skuteczny efekt. Stosowane jest zazwyczaj w leczeniu zębów bolesnych samoistnie lub zawierających chorą, ale jeszcze żywą, miazgę. Dotyczy to głównie zabiegów wykonywanych w ramach tzw. pogotowia stomatologicznego.
5. Czy można samodzielnie naprawić uzupełnienia protetyczne?
Samodzielne naprawianie czy korygowanie protez przez pacjenta jest niedopuszczalne. Takie postępowanie może zniszczyć uzupełnienie i stać się przyczyną uszkodzenia tkanek jamy ustnej. Jeżeli uzupełnienie w jakikolwiek sposób nam przeszkadza należy niezwłocznie udać się do stomatologa.
6. Czy wybielanie zębów jest bezpieczne?
Przeprowadzono liczne badania, które jednoznacznie stwierdzają, że prawidłowo przeprowadzone wybielanie zębów pod ścisłą kontrolą lekarza stomatologa nie wpływa negatywnie na szkliwo.
7. Jakie są zalecenia po ekstrakcji zęba:
Po wizycie w Naszym gabinecie zawsze pacjent jest poinformowany o zaleceniach, które także otrzymuje na kartce. Zalecamy:
trzymać tampon w jamie ustnej 20 minut
1-dniowa dieta płynna, papkowata o letniej temperaturze
przykładanie lodu do policzka
NIE PŁUKAĆ aby nie został wypłukany skrzep